Ne visi zin “kāpēc februārī ir tikai 28 dienas” – mēs paceļam noslēpuma plīvuru

Februāris ir īsākais mēnesis kalendārā. Parastos gados tas ilgst 28 dienas, bet garajos gados – 29. Daudzi uzskata garo gadu par neveiksmīgu, taču ne visi zina, kāpēc pēdējā ziemas mēnesī ir tikai 28 dienas.

Gregora kalendārs tiek izmantots, lai sekotu līdzi laikam, pamatojoties uz Jūlija kalendāru, kura saknes savukārt meklējamas senajā romiešu kalendārā.

Senākajā kalendārā janvāris un februāris vēl nepastāvēja

Senajā Romā gads sākās martā. Romiešu kalendārā bija tikai 304 dienas, un tajā nebija janvāra un februāra.

Pēc Num Pompilius (vai Tarkvīnija) veiktās reformas kalendārs tika sinhronizēts ar Saules un Mēness cikliem, un parādījās janvāris un februāris. Interesanti, ka šajā laikā februāris kā gada pēdējais mēnesis ietvēra 29 dienas parastajos gados un 30 garajos gados.

Romiešu kalendārā mēneši tika sadalīti pa dienām šādi:

-nepāra (marts, maijs, jūlijs, septembris, novembris, janvāris) – 31 diena,

-pat (aprīlis, jūnijs, augusts, oktobris, decembris) – 30 dienas.

Lasi vēl: Izvēlies attēlu un lasi, kas tevi sagaida 2025. gada februārī

Februāris, starp citu, nebija īstais laiks jaunu uzņēmumu dibināšanai vai precībām. Tas bija veltīts reliģiskiem rituāliem, kas saistīti ar pazemes dieviem. Tas ir vienīgais mēnesis, kas varētu paiet bez jauniem pavadoņiem vai citām Mēness fāzēm, un tas ir vienīgais mēnesis, kurā ir iespējamas četras pilnas 7 dienu nedēļas.

Jūlija Cēzara laikā tika veikta vēl viena kalendāra reforma, kuras laikā tika ieviests četru gadu cikls: trīs gadi ar 365 dienām un viens gads ar 366 dienām. Tolaik romieši uzskatīja pāra skaitļus par neveiksmīgiem, un Cēzars savam mēnesim (jūlijam) pievienoja vienu dienu. Šī iemesla dēļ arī augusts saņēma 31 dienu , savukārt februāris zaudēja vienu dienu.

Tādējādi mūsu mūsdienu kalendārā februārī parastajos gados ir 28 dienas un garajos gados 29 dienas.

Leave a Comment